Oszczędność cennego materiału drzewnego jest obecnie priorytetem w każdej firmie zajmującej się obróbką drewna. Konstruowane obecnie urządzenia i maszyny obrabiajace zaopatrzone są w cyfrowe systemy cnc pozwalające na wykorzystywaniu surowca w najwyższym stopniu. Bardzo ciekawym przykładem urządzenia pozwalającego przerobić odpady drzewne są rębaki do drewna. Dzięki nim gałęzie wraz z odrostami oraz inne zdrewniałe części zostają przetworzone na zrębki, które na dalszych etapach są wykorzystywane do produkcji opału w formie brykietu lub pelletu. Zrębki drewniane z odpadów są również bardzo szeroko wykorzystywane w branży ogrodniczej.
Budowa i działanie rębaków
Rębaki to urządzenia stosowane już od bardzo wielu lat jednak obecnie zainteresowanie tymi urządzeniami bardzo wzrosło ze względu na możliwość przemysłowego wykorzystania zrębków. Rębaki to urządzenia niezbyt skomplikowane pod względem budowy. Najważniejszą cechą każdego dobrego rębaka powinna być jego duża trwałość wynikająca z zastosowania do ich konstrukcji bardzo dobrych materiałów. Rębaki do drewna dzielimy ze względu na na zastosowany w nich rodzaj napędu. Według tego kryterium wyróżniamy rębaki elektryczne, spalinowe oraz ciągnikowe napędzane silnikami traktora poprzez wał odbioru mocy (WOM). Rębaki elektryczne mają najmniejsze zastosowanie z bardzo prostej przyczyny. Wymagają bliskiego źródła energii elektrycznej co uniemożliwia pracę mobilną w terenie. Występują one najczęściej pod postacią małych urządzeń dla użytkowników domowych. Służą do przerobu na kompost drobnych gałęzi, liści oraz trawy. Najczęściej stosowanymi przez profesjonalistów rębakami są urządzenia spalinowe. Występują one w bardzo różnych wielkościach i mocach roboczych. Największą ich zaletą jest możliwość szybkiego przenoszenia z miejsca na miejsce dzięki montażowi na ramach kołowych oraz przyczepach. Rębaki spalinowe posiadają niezależny napęd, który umożliwia mobilność. Rodzajem rębaków mobilnych są urządzenia współpracujące z ciągnikami. Ich ogromną zaletą jest możliwość dotarcia do miejsca pracy nawet w bardzo trudnym terenie. Produkowane są w bardzo różnych wielkościach i mocach przerobowych ściśle dostosowanych do silników traktorów. Z tej zależności wynika, że duży rębak do ciągnika będzie wymagał napędu o znacznie większej mocy. Najważniejszą kwestią przy zakupie rębaka ciągnikowego jest odpowiednie dopasowanie nominalnych obrotów rębaka do obrotów silnika traktora. Brak dopasowania grozi awarią urządzenia i ogranicza również efektywność rębaka ciągnikowego.
Przyglądając się budowie rębaka łatwo zauważyć, że pod względem konstrukcyjnym jest to urządzenie dość proste. Podstawowe moduły wchodzące w jego skład to blaszany lej podawczy ułatwiający wsad materiału drzewnego, mechanizm tnący w postaci najczęściej tarcz z umieszczonymi na nich nożami oraz ramię wyrzutowe. W dobrych rębakach ramię ma zdolność obrotu o 360 stopni co daje swobodę wyrzutu zrębków w konkretne miejsce. Producentom rębaków zależy na unowocześnianiu urządzeń dlatego też do ich budowy zostają wprowadzane różnego rodzaju mechanizmy pomocnicze. Jednym z przykładów są ruchome wałki wprowadzające z napędem hydraulicznym w przypadku rębaków ciągnikowych.