Polecane buty sprinterskie

Obuwie do sprintu, mimo iż bardzo podobne do pozostałych odmian butów do biegania, odróżniało się jednak od nich wykonaniem. Buty do sprintu posiadają bowiem znacznie dłuższe kolce stabilizujące, które umożliwiają bieganie z dużymi prędkościami po bieżni z bardzo wysoką przyczepnością. Sportowcy na zawodach używają bardzo odmiennych butów, które mimo podobieństw posiadają wiele różniących się cech.

Nowoczesne buty do biegania dla profesjonalnych sprinterów

profesjonalne kolce sprinterskieDyscypliny biegowe, zwłaszcza sprint, są bodaj najbardziej obciążającymi spośród wszystkich konkurencji sportowych, dlatego też obuwie przeznaczone do takowych jest bez wyjątku bardzo komfortowe. Nowoczesne, profesjonalne kolce sprinterskie są znacznie lżejsze niż buty sportowe do biegania rekreacyjnego czy też obuwie do dyscyplin biegowych, przeprowadzanych na dużym dystansie. Są więc bardzo podobne do obuwia piłkarskiego, z którym często są używane zamiennie, posiadając bardzo podobne parametry i kroje. Podszewki i podeszwy w owych butach są zawsze bardzo cienkie, a często obuwie nie posiada wszytego wewnątrz materiału, zamiast tego posiadają tkaniny termoaktywne, szczególnie dobrze sprawdzające się w intensywnych konkurencjach biegowych z dużą prędkością. Podeszwy butów sprinterskich mają zawsze kolce stabilizujące zamocowane na stałe, gdyż wielokrotnie zdarzało się iż wymienne kolce mocowane do podeszwy obluzowywały się w trakcie bardzo szybkiego i intensywnego biegu. Coraz częściej wykorzystywane są również buty w których kolce zostały zastąpione stabilizatorami z tworzyw sztucznych, umieszczonymi na całej długości podeszwy. Takie buty sprawdzają się lepiej podczas szybkiego biegania niż standardowe odmiany niskich butów biegowych, aczkolwiek są one cięższe. Dzięki elastycznej podeszwie i stabilizatorom z tworzyw sztucznych, jednak, o wiele lepiej absorbują one wszelkie obciążenia wywierane na nogi, a tym samym umożliwiają jeszcze bardziej intensywny wysiłek bez nadmiernego zmęczenia.

Do konkurencji sprinterskich używane są niemal wyłącznie niskie buty, sięgające co najwyżej kostki. Zapewniają one bowiem największą swobodę ruchu zawodnikom i nie krępują mobilności w takim stopniu jak ma to miejsce w wysokich butach, przeznaczonych przede wszystkim do ćwiczeń i biegania rekreacyjnego. W użyciu jednak można zobaczyć kilka odmian wysokich butów biegowych za kostkę, aczkolwiek niemal zawsze są to warianty niskiego obuwia sprinterskiego, używane przez tych sportowców którzy uważają niskie buty za mniej komfortowe.

Polecane buty sprinterskie
Przewiń na górę