Precyzyjny wydruk na drukarce 3d

Zamówienia unikalnych figurek kolekcjonerskich składaliśmy w lokalnym zakładzie prowadzącym usługi odlewów, i czasem zdarzało się iż otrzymane odlewy nie były wystarczająco dobrej jakości. Podczas ich produkcji stosowano głównie formy jednorazowe, żywiczne lub żelowe, które były dość podatne na powstawanie skaz produkcyjnych, nawet przy zastosowaniu najwyższej jakości formy. Postanowiliśmy więc wypróbować nową metodę tworzenia takowych figurek, którą polecali nam koledzy gracze, a którą był wydruk trójwymiarowy.

Fachowy wydruk trójwymiarowy

wydruk 3d w KrakowieTrójwymiarowe wydruki modeli, zwłaszcza części do figurek czy też archiwalnych modeli wycofanych z produkcji przez producentów, były dość częstym widokiem na turniejach, i idealnie nadawały się jako zamiennik dla amatorskich odlewów w gipsie czy żelu, posiadając niesamowitą precyzje wykonania i bardzo niewiele wad produkcyjnych. Jednak w większości były to kształty bardzo niewielkich rozmiarów i bardzo często posiadały niewiele szczegółów. Nam potrzeba było jednak wydruku bardzo precyzyjnego, zawierającego ogromne ilości detali, a na dodatek mającego duże gabaryty. Wiele mniejszych zakładów nie prowadziło usług tak dużych wydruków, choć trafiliśmy na jeden zakład prowadzący wydruk 3d w Krakowie który podjął się wykonania figurek. Było to duże i bardzo złożone zamówienie, a same figurki musiały być wykonane z wykorzystaniem najlepszych filamentów przemysłowych i modelarskich, gdyż sama ilość szczegółów wykluczała zastosowanie standardowego filamentu, który nie nadawał się do wydruków precyzyjnych i szczegółowych, zdecydowanie lepiej sprawdzając się w kształtach prostych, pozbawionych detali. Ze względu na bardzo duży rozmiar figurek i ilość zawartych na nich detali, wydruk jednej sztuki miał trwać około trzech dni, więc na całe zamówienie przyszło nam czekać około miesiąc, nieco dłużej niż czas oczekiwania na zamówienie z odlewni, jednak otrzymane modele zaskoczyły nas niesamowicie precyzją wykonania i bardzo wysoką jakością zastosowanych materiałów.

Nie posiadały one absolutnie żadnych ubytków czy wad produkcyjnych, jakie zdarzały się często podczas odlewania nawet z pomocą najlepszych form, a wszystkie niedoskonałości powstałe z powodu charakterystyki filamentu mogły zostać łatwo usunięte. Owy zakład jednak był bardzo fachową firmą, dlatego wszystkie skazy były odliczane od końcowej wyceny z racji niewystarczającej jakości, mimo łatwości ich usunięcia a sama wycena, nawet bez odliczeń, okazała się atrakcyjną alternatywą od kosztów odlewów.

Precyzyjny wydruk na drukarce 3d
Przewiń na górę