Przykłady zaawansowanego i opracowanego sprzętu

Podczas projektowania sprzętu sportowego konstrukcja musi zwiększać wydajność, być przyjazna dla użytkownika i bezpieczniejsza, aby pokonać poprzednich konkurentów. Wymaga to wiedzy z zakresu nauk materiałowych, anatomii, fizyki, fizjologii, biomechaniki i inżynierii mechanicznej, aby można ją było zastosować do ruchów stawów i więzadeł ciała. Przy wyborze materiału bierze się pod uwagę jego wytrzymałość, gęstość, koszt, elastyczność, moduł i odporność na zmęczenie.

Postępy w sprzęcie sportowym

sprzęt sportowy kettlerNiektóre typowe materiały wykorzystywane przy produkcji sprzętu sportowego obejmują ceramikę, polimery, metale i inne syntetyczno-hybrydowe materiały. Nie zawsze były to jednak normy. Sprzęt sportowy, do którego należy również sprzęt sportowy kettler, ewoluował od drewna, sznurków i gum do materiałów, które widzimy dzisiaj. Przemysł sprzętu sportowego jest bardzo konkurencyjny. Firmy stale pracują nad opracowaniem nowych produktów w celu poprawy wydajności. W profesjonalnym świecie sportu ułamki sekundy mogą decydować o wygranej, a sportowcy są gotowi zapłacić dodatkowe pieniądze, aby mieć najlepszy sprzęt. Jednym z takich przykładów jest rower. Dokonano tu kilku zmian w ciągu ostatnich 200 lat. Pierwszy rower został wynaleziony przez Barona von Draisa w 1817 roku i był wykonany z drewna. Nie miał pedałów, a żeby się poruszać, trzeba było postawić stopy na rowerze. W 1865 r. dodano pedały do przednich kół, aby zapewnić komfort i poprawić prędkość. Pięć lat później wprowadzono pierwszy metalowy rower z gumowymi kółkami, aby zapewnić płynniejszą jazdę. Ludzie zorientowali się, że im większe koło tym większa jest odległość, którą można pokonać jednym pedałem. Stanowiło to jednak poważny problem bezpieczeństwa. Jeździec znajdował się znacznie wyżej niż środek ciężkości. To przywróciło go do poprzedniego projektu – dwa koła tego samego rozmiaru. Wraz z rewolucją przemysłową rowery dziecięce stały się bardzo popularne i miały elementy, dzięki którym wyglądały trochę jak samochody lub motocykle. W latach 60-tych rowery były cienkie, lżejsze i proste w wyglądzie. W tym projekcie wprowadzono niewielkie modyfikacje.

Jeden z głównych postępów nastąpił w ramie roweru. Rama diamentowa i rama krzyżowa o alternatywnej strukturze są obecnie najczęściej używane. Wykonane są z cienkościennych rurowych części, które są zaprojektowane tak, aby wytrzymywać naprężenia, skręcanie i zginanie. Mają również mniejszą wagę. Materiałem najwyższej jakości są kompozyty z włókna węglowego, ponieważ mają niską gęstość, aluminium, ze względu na sztywność, a tytan, ponieważ zapewnia wytrzymałość.

Przykłady zaawansowanego i opracowanego sprzętu
Przewiń na górę