Rodzaje działań osteopatycznych

Na działania fizjoterapeutyczne składają się: kinezyterapia, fizykoterapia oraz masaż i terapia manualna. Masaż polega na opracowywaniu tkanek pacjenta siłą terapeuty w celu zniwelowania bólu oraz nadmiernego napięcia mięśniowego. Terapia manualna również polega na bezpośrednim działaniu rąk terapeuty na ciało pacjenta, jednak wykonuje się różnego rodzaju uciski, mobilizacje stawowe oraz manualne opracowywanie tkanek. Terapia manualna najczęściej dzielona jest na chiropraktykę i osteopatię.

Czym jest osteopatia?

osteopata - poznańPodział terapii manualnej na chiropraktykę i osteopatię wynika z różnorodności stosowanych metod oraz rodzajów opracowywanych tkanek. Chiropraktyka skupia się na kościach. Polega więc na mobilizacjach i manipulacjach stawowych oraz wspieraniu gry stawowej, czyli wzajemnego oddziaływania kości w stawach. Osteopatia skupia się na tkankach miękkich, czyli głównie mięśniach oraz na terapii wisceralnej, czyli terapii narządów wewnętrznych. Ważną częścią jest także koncepcja powięziowa oraz ujmowanie organizmu jako całości strukturalnej oraz funkcjonalnej. Jeśli interesuje nas osteopata – Poznań jest najlepszym miejscem, gdzie można skorzystać z tego rodzaju usług. Osteopatia ujmuje organizm w sposób holistyczny. Założeniem osteopatii jest wzajemny wpływ wszystkich układów na siebie. Jest w tym bardzo dużo racji, ponieważ dokładna analiza biomechaniczna ciała człowieka pozwala stwierdzić, że faktycznie istnieją wzajemne powiązania między układami fizjologicznymi. Problemy wątroby mogą manifestować się bólem barku, problemy jelita cienkiego mogą rzutować ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Istnieją też naukowe dowody nawet na wpływ dysfunkcji narządu ruchu na ból głowy. Osteopata bada organizm kompleksowo, aby podjąć działania terapeutyczne związane z usunięciem rzeczywistego problemu terapeutycznego. Osteopata leczy więc problem u jego źródła, a nie tylko jego objawy, co sprawia, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod terapii. Doświadczony osteopata potrafi zdiagnozować problem nawet dzięki delikatnej palpacji, co czyni osteopatów nie tylko skutecznymi terapeutami, ale również efektywnymi diagnostami.

Doświadczony osteopata jest w stanie prawidłowo zdiagnozować problem terapeutyczny, dzięki czemu może wdrożyć odpowiednie środki terapeutyczne. Osteopata zdaje sobie sprawę z powiązań układów w ludzkim ciele, dlatego pacjenta nie powinno dziwić, że przychodzi do terapeuty np. z bólem głowy, a terapeuta zaczyna od terapii kończyn dolnych. Dzięki dobrze zaplanowanemu leczeniu, wiele schorzeń i dysfunkcji można wyprowadzić.

Rodzaje działań osteopatycznych
Przewiń na górę