Rodzaje ogrzewaczy wody do domu

Za przygotowanie ciepłej wody użytkowej w domu może odpowiadać piec centralnego ogrzewania. W kotłach gazowych lub olejowych znajduje się najczęściej wbudowany zasobnik na ciepłą wodę. Jeśli jednak mamy do czynienia z piecem opalanym drewnem czy węglem, dla wygody montuje się w domu niezależne urządzenia odpowiedzialne za przygotowanie ciepłej wody bez konieczności korzystania z pieca poza sezonem grzewczym.

Ogrzewacze przepływowe i pojemnościowe, gazowe i elektryczne

przepływowy ogrzewacz wodyPodgrzewacze wody różnią się między sobą przede wszystkim sposobem zasilania. Wyróżniamy zarówno modele gazowe, jak i zasilane energią elektryczną. Modele gazowe są z reguły droższe, lecz ze względu na niskie ceny gazu, ich eksploatacja opłaca się bardziej, niż modeli elektrycznych. Ogrzewacze elektryczne wykorzystywane są najczęściej wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do gazu, czyli na działkach, w domkach rekreacyjnych, na altanach. Podział ogrzewaczy dotyczy również tego, ile punktów poboru wody ma zasilać urządzenie. Modele wieloczerpalne zasilą jednocześnie wszystkie ujęcia wody w domu. Alternatywą są mniejsze urządzenia instalowane bezpośrednio przy zlewie czy wannie, odpowiedzialne za grzanie wody dla konkretnego punktu poboru. Podział dotyczy również zasady działania podgrzewacza. Przepływowy ogrzewacz wody, elektryczny czy gazowy, przygotowuje wodę na bieżąco, zaczyna działać w momencie odkręcenia kranu. Woda ogrzewa się w wymienniku ciepła i kierowana jest rurami do kranu. Ogrzewacz pojemnościowy natomiast posiada duży zbiornik na wodę, w którym jest ona ogrzewana grzałką do zadanej temperatury, a termostat odpowiada za jej utrzymanie i dogrzewanie w ciągu dnia. Wielkość zbiornika należy dopasować do potrzeb rodziny. Przy zasilaniu elektrycznym z pewnością jest dużo droższy w eksploatacji, ponieważ wychłodzona wciągu dnia woda musi być stale podgrzewana, a nagrzanie tak dużej ilości wody grzałką elektryczną generuje spore koszty. Przepływowy ogrzewacz wody natomiast pracuje tylko wtedy, kiedy odkręcimy kran, jest więc znacznie bardziej ekonomiczny. Jeszcze bardziej oszczędny będzie model gazowy. Nie wszędzie jednak mamy łatwy dostęp do gazu.

Który model ogrzewacza wybrać? Odpowiedź uzależniona jest od konkretnych wymagań użytkownika oraz od warunków zabudowy. Modele elektryczne używane są wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gazu, lub nie ma możliwości odprowadzania spalin. Niewielkie ogrzewacze elektryczne sprawdzą się także na działkach i wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na większe urządzenie. Ogrzewacz gazowy natomiast jest dobrym wyborem pod kątem ekonomicznej eksploatacji, szczególnie biorąc pod uwagę modele przepływowe.

Rodzaje ogrzewaczy wody do domu
Przewiń na górę