Rola domów wydawniczych

To co czytamy, czyli gazety, książki czy czasopisma to tak naprawdę ogromna ilość pracy jakie muszą w nią włożyć przedsiębiorstwa branży poligraficznej. To nie jest zwykłe drukowanie napisanych tekstów. Kryją się za nimi długie godziny spędzone na redagowaniu, obróbkach drukarskich i promocji książek. Najważniejszą rolę w tym procesie pełnią domy wydawnicze, które dyrygują całym tym procesem.

Jak działają domy wydawnicze?

dom wydawniczyAutor pracy jeśli ma jakiś pomysł na jej napisanie to po prostu siada i piszę. Gdy już skończy swoje dzieło, to zastanawia się co dalej z tym zrobić? Sam przecież nie pójdzie wydrukować swojego dzieła do drukarni w setkach lub tysiącach kopii i sam także nie umieści książek na półkach. Nawet nie miałby takich możliwości, pieniędzy i doświadczenia, żeby to wszystko zrobić. Każdemu autorowi w takim przypadku nie pozostaje nic innego jak udanie się do wydawnictwa i przekonanie znajdujących się tam osób o zaletach jego pracy. Wydawnictwo jeśli jest pracą zainteresowane to może podjąć się próby zainwestowania w autora podpisując z nim umowę i dalej przejmując pałeczkę dyrygenta w realizacji tego zadania. Każdy dom wydawniczy działa na odrębnych zasadach. Niektóre są nastawione na każdy rodzaj produktu, inne natomiast wolą się bardziej ukierunkować na konkretną tematykę. Jeśli jednak wydawnictwo zdecyduje się na publikacje to czeka je bardzo trudne zadanie.  Na początku zespół odpowiednich redaktorów zajmuje się sprawdzaniem i redagowaniem dzieła pod kątem poprawności. Jest to dość długi proces i wymaga staranności. Poprawnie skonstruowane dzieło dopiero jest przenoszone do drukarni w które następuje jego wydruk. W tym czasie wydawnictwo musi zająć się odpowiednią promocją książki, gdyż w dzisiejszych czasach nic samo się nie sprzeda. Organizuje w tym celu kampanie reklamowe i spotkania z autorem. Bierze na siebie cały ciężar tej operacji, gdyż ma doświadczenie w tej sprawie. Dojrzałe wydawnictwo ma na swoim koncie zazwyczaj setki, a nawet tysiące tytułów książkowych.

Ostatnim i najważniejszym procesem jest dystrybucja książki. Zazwyczaj wydawnictwa mają podpisane umowy z księgarniami i hurtowniami książek i cały proces jest przekazywany w inne ręce. Niektóre pozycje jakie wydaje wydawnictwo odnoszą spektakularne sukcesy, a inne natomiast porażki. Cala sztuka polega na balansowaniu na tej linie tak, aby w ogólnym rozrachunku tych pierwszych było jednak więcej niż tych drugich. W każdej branży nawet tej nie liczy się idea, tylko bilans zysków i strat, który jest bardzo ważny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Rola domów wydawniczych
Przewiń na górę