Rolki do bram przesuwnych

Każdy właściciel swojego domu jednorodzinnego, chciałby aby było to miejsce bezpieczne, ciche i spokojne na długie lata. Do spełnienia powyższych warunków, niezbędne będzie zamontowanie odpowiedniego ogrodzenia i bramy wjazdowej. W ostatnich latach najczęściej wybieranymi bramami są bramy przesuwne. Inni zaś decydują się na bramę klasyczną, którą otwierać muszą sobie sami. Przewagą przemawiającą za zamontowaniem bramy przesuwnej jest jej praktyczne otwieranie, które może być wykonane automatycznie przez kliknięcie jednego przycisku na pilocie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zamontować bramę poprawnie i żeby służyła nam na długie lata? Jaką rodzaj bramy wybrać dla swoich potrzeb?

Jakie rolki do jakich bram?

Rolki do bramy przesuwnejNa wstępie warto powiedzieć, że najistotniejszym elementem montażu każdej bramy przesuwnej są jej wózki. Wózki bramowe oparte zaś są na dwóch rodzajach rolek. Pierwszym rodzajem są rolki tworzywowe. Są to rolki stworzone z bardzo wytrzymałego a zarazem lekkiego materiału jakim jest poliamid. Zapewnia on cichą pracę oraz odporność na ścieranie i korozję przez czynnikami atmosferycznymi. Jedyną wadą wózków z rolkami tworzywowymi jest jej mała nośność. Przy bramach, których łączna masa całkowita przekracza 300 kg, istnieje duże prawdopodobieństwo załamania się wózków a nawet ich zmiażdżenia. Rolki tworzywowe są więc idealnym rozwiązaniem dla właścicieli posesji domowych, którzy nie potrzebują bram dużych gabarytowo, cenią sobie ciszę a zarazem chcą zamontować bramę za stosunkowo niską kwotę. Drugim rodzajem są rolki metalowe. Są to rolki do bramy przesuwnej, najczęściej montowanej na własnościach dużych firm przemysłowych. Przez metalowe wózki ocierające się o metalowy profil bramy, praca bramy jest niezwykle głośna. Dzięki swojej dużej wytrzymałości i zwiększonej nośności, pozwalają one jednak na utrzymanie zdecydowanie większego ciężaru niż w przypadku rolek tworzywowych. Mogą one unieść bramy, których maksymalna masa całkowita przekracza nawet 800 kg. Oprócz produkowanego podczas ich pracy hałasu, niewątpliwą ich wadą jest korozja i rdzawienie, na które metalowe wózki są bardzo podatne.

Istnieją oczywiście bramy, które swoją wagą przekraczają nawet 800 kg, oraz firmy, które składają na nie zamówienie. Do tego typu bram potrzebne są specjalnie zamówione wózki o zwiększonej nośności i podwyższonej liczbie rolek. Klasyczne wózki posiadają trzy rolki zamontowane do swojego profilu. Do tych najcięższych bram, potrzebne są wózki z zamontowanymi dodatkowo dwoma a nawet czterema rolkami.Warto dodać, że wymiana wózków do bramy przesuwnej jest bardzo kosztowna i czasochłonna.

Rolki do bram przesuwnych
Przewiń na górę