Skuteczna akupresura na różne dolegliwości

Mata do akupresury z poduszką staje się bardzo popularna. Mata z kolcami bywa stosowana na bóle kręgosłupa. Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w sprzęt. Co ciekawe, akupresura wywodzi się z akupunktury, która jest ważną częścią tradycyjnej chińskiej medycyny. Ta mająca kilka tysięcy lat nauka opiera się na nakłuwaniu ciała igłami, aby przywrócić równowagę w organizmie oraz poprawić stan zdrowia. W akupresurze zamiast nakłuwania igłami stosuje się ucisk.

Czym jest akupresura?

maty do akupresury z kolcamiMata do akupresury z poduszką jest podobna do maty do jogi, jednak jest pokryta wieloma kolcami. Kolce te nie przebijają skóry, ale silnie ją uciskają i stymulują. Ta metoda terapii jest obecnie bardzo popularna, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Mata zdrowotna jest lekka i łatwo można ją ze sobą nosić.  Zestaw do akupresury często składa się z maty, poduszki oraz pokrowca. Niewątpliwą zaletą tej formy terapii jest możliwość jej samodzielnego stosowania w domu. Z kolei maty do akupresury z kolcami jest stosowana na wiele schorzeń. Głównym jej zastosowaniem są bóle kręgosłupa oraz rwa kulszowa. Mata lecznicza z kolcami u wielu ludzi znacznie zmniejsza odczuwanie bólu, a dzieje się tak na dwa sposoby. Po pierwsze, bezpośrednio po jej zastosowaniu pojawia się znacząca ulga w bólu. Może ona trwać około pół godziny lub nawet dłużej. Po drugie, regularne stosowanie akupresury może podwyższyć próg bólowy prowadząc do długotrwałej ulgi w bólu. Mata zdrowotna do akupresury może również rozluźnić spięte miejsce, co przynosi dodatkową poprawę w bólach pleców oraz rwie kulszowej. Ponadto zaobserwowano, że regularne stosowanie akupresury może pomóc między innymi w następujących schorzeniach: bóle głowy, bóle stawów, cellulit, czy też towarzyszący nam na co dzień stres. Używanie maty jest generalnie bardzo bezpieczne, ale nie powinno się jej stosować przy następujących sytuacjach: zapalenie i infekcje skóry, padaczka, ciąża, choroby układu krążenia. Nie wolno także stosować akupresury w miejscach, gdzie skóra jest podrażniona lub gdzie ma miejsce infekcja, na przykład czyrak.

Poduszki do akupresury należy używać ostrożniej niż samej maty. Szyja jest znacznie bardziej unerwiona i wrażliwa niż plecy, dlatego też wolniej przyzwyczaja się do ucisku przez kolce. Z reguły po pewnym czasie uczucie dyskomfortu mija, ale nie u wszystkich taka poduszka się sprawdzi. Można ją wtedy zastąpić zwykłą poduszką. Należy zaznaczyć, że część użytkowników bardzo taką poduszkę zachwala i odczuwa płynące z jej działania korzyści zdrowotne.

Skuteczna akupresura na różne dolegliwości
Przewiń na górę