Dla wielu studentów uczelni ekonomicznych, praca w księgowości jest atrakcyjną wizją przyszłości zawodowej, ponieważ w tym sektorze można dobrze zarobić. Wynika to z faktu, że rachunkowość wymaga posiadania szerokiej wiedzy, dużego doświadczenia i ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności. Ustawa o rachunkowości jest swego rodzaju kręgosłupem tej dziedziny, ponieważ określa wszelkie obowiązki.
Kto może prowadzić księgowość?
Już samo założenie firmy wiąże się z dopełnieniem wielu obowiązków urzędowych oraz zgromadzeniem sporego pliku dokumentów. Wszystko co się dzieje w firmie, powinno być udokumentowane w razie kontroli lub konieczności rozliczenia. Do księgowości przeważnie odsyła się faktury i rachunki sprzedażowe i zakupowe oraz raporty kasowe, jeżeli posiadamy kasę fiskalną w firmie. Prowadzenie księgowośc jest dość monotonnym zajęciem, bo każdego miesiąca wykonuje się te same zadania, ale zmieniają się faktury. Na ich podstawie księgowy wylicza podatki i opłaty, które przedsiębiorca winien uiścić na odpowiednie konto Urzędu Skarbowego. Księgowy często jest doradcą dla przedsiębiorcy, ponieważ świetnie się zna na przepisach i ustawach, które wpływają na bieżącą działalność i inwestycje. Dobry księgowy będzie potrafił rozliczyć jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki, dla których należy prowadzić podatkową książkę przychodów i rozchodów albo pełne księgi rachunkowe. W zakres prowadzenia księgowości wchodzi także sporządzanie listy płac, czy prowadzenie teczek osobowych zatrudnionych pracowników. W tym zakresie nie można sobie pozwolić na pomyłki, bo w razie kontroli Urzędu Skarbowego czy Państwowej Inspekcji Pracy, będą wyciągnięte konsekwencje finansowe. W księgowości konieczne jest ciągłe szkolenie się, ponieważ przepisy o rachunkowości zmieniają się nawet kilka razy w roku, co ma znaczący wpływ na prowadzone rozliczenia. Za usługi rachunkowe, przedsiębiorcy opłacają stały abonament, którego wysokość jest uzależniona między innymi od rodzaju i wielkości przedsiębiorstwa, czy ilości generowanych dokumentów.
Prowadzenie rachunkowość jest najtańsze dla jednoosobowych działalności gospodarczych, które nie zatrudniają pracowników. Taka usługa może kosztować mniej niż dwieście złotych, więc nic dziwnego, że tylu przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Najdroższa usługa dotyczy spółek, gdyż prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych niesie ze sobą wiele dodatkowych obowiązków, zaczynając od księgowania dokumentów na dwóch rodzajach kont.