Podchloryn sodu jest to nieorganiczny związek chemiczny, posiada dość wysokie ph nawet do 13, czyli jest alkaliczny. Posiada bardzo charakterystyczny i ostry zapach chloru. Stosuje się go głównie w roztworach wodnych. Jest jedną z niewielu substancji, która znajduje tak bogate zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, gospodarki oraz medycyny.
Charakterystyka i zastosowanie podchlorynu sodu
Ten pierwiastek chemiczny stanowi 2,9% światowych oceanów oraz 0,045% skorupy ziemskiej. związki chlorowe występują nawet na skórze u ludzi, we krwi czy zębach, co ciekawe białe krwinki często potrzebują chloru, kiedy czują, że mamy jakąś infekcje w organizmie. Podchloryn sodu stosuje się do odkażania wody, przykładowo wodę w basenach, bo wykazuje silną reakcje utleniająca. W czasach kiedy nie znano antybiotyków ropne rany, czy zgorzele, były przecierane tym środkiem chemicznym, co ciekawe przynosiło to bardzo dobre skutki. Tak więc najczęściej, w dawnych latach podchloryn sodu stosowało się na wojnach. Z biegiem lat uznano, że ten związek chemiczny rewelacyjnie sobie radzi odkażająco, na wszystkie znane drobnoustroje w tym grzyby i wirusy. NaOCl można uzyskać poprzez elektrolizę soli kuchennej, poprzez dodanie chlory do ługu sodowego oraz podczas syntezy chlorku sodowego. NaOCL jest wykorzystywany w sadownictwie do zwalczania zgorzeli kory, raków jabłoni, oraz różnych innych grzybów, które są dla rośliny szkodliwe. Drzewa pryska się w stanie bezlistnym czyli na wiosnę lub jesień, rozwór do oprysku to 3%, na hektar starcza ponad 500 litrów. Posiadając basen stabilizowany podchloryn sodu to niemal obowiązek, jeżeli chodzi o posiadanie. Rewelacyjnie czyści i wybija wszelkie drobnoustroje, których w wodzie jest najwięcej oraz zapobiega osiadaniu owadów. Podchlorynem sodu również dezynfekuje się kurze fermy oraz studnie, dezynfekcję tym roztworem również stosuje się w gorzelniach, browarach czy winiarniach. Poza tym NaOCl potrafi również wybielać tkaniny, jest używany do produkcji półśrodków w przemyśle farmaceutycznym oraz w produkcji skrobi spożywczej modyfikowanej.
NaOCl ma zastosowanie ogromnie niemal w każdym przemyśle, genialnie czyści, dezynfekuje, chroni przed grzybami. Dzisiaj ten związek chemiczny ze względu na bezpieczeństwo stosuje się głównie do czyszczenia wody, niegdyś do opatrywania ran. Oczywiście wszystko zależy od tego jaki roztwór posiadamy. Do czyszczenia browaru czy gorzelni oraz ferm kurzych przyda się roztwór 3% zaś do czyszczenia wody w basenie, rewelacyjnie zda rezultat roztwór 15%