Soczewki dla astygmatyków

Podstawowym narzędziem, do korekcji wad wzroku są okulary. Dobrze dobrane mogą nam posłużyć, nawet przez bardzo długie lata i dzięki nim widzieć o wiele więcej. Operacje na oczy można wykonać dopiero po 20 roku życia. Jednak niezwykle ważnym jest, aby przez te lata wada się nie pogłębiała, dlatego należy oczy trenować i ćwiczyć, po czym dać im odpocząć zakładając okulary. Jednak istnieją wady, które wymagają bardziej specjalistycznych i nowoczesnych rozwiązań.

Specjalistyczne soczewki kontaktowe

soczewki toryczneDla wygody użytkowników okularów, powstały nowe metody korekcji wzroku. Tak zwane soczewki kontaktowe, to niewielkie szkiełka, o kształcie gałki ocznej, które należy delikatnie nałożyć na powierzchnię oka. Jak sami wiemy okulary lubią się niszczyć i gubić, do tego przy wszelkich aktywnościach fizycznych, należałoby je ściągnąć. W przypadku soczewek sprawa wygląda nieco inaczej, bo wystarczy je jedynie nałożyć na oczy i możemy tak w zasadzie funkcjonować przez cały dzień. Jedyne o czym na prawdę należy pamiętać, to aby pod żadnym pozorem nie zasypiać z nałożonymi szkiełkami. Jednak zwykłe soczewki kontaktowe, nie będą działały dobrze w przypadku każdej wady wzroku, dlatego zaczęto wprowadzać różne specjalistyczne odmiany, takie jak soczewki toryczne. Jest to specjalny typ szkieł, dla ludzi cierpiących na astygmatyzm. Posiadają one specyficzny kształt, który sprawia, że wartości mocy soczewki są różne w jej poziomym i pionowym przekroju. Głównie ta cecha sprawia, że są one w stanie korygować wady, wynikające z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka, takich właśnie jak w przypadku astygmatyzmu. Przez tak zniekształcone oczy, możemy doświadczać zjawiska rozmazanego obrazu lub możemy mieć trudności z dostrzeganiem szczegółów. Czasem wydaje się że kontury zaczynają się załamywać, a linie pionowe są odchylone. Jest kilka istotnych kwestii w przypadku soczewek torycznych. Przede wszystkim muszą być odpowiednio dopasowane do wady wzroku. Przed zakupem musi je nam przepisać lekarz, sami nie możemy podjąć decyzji korekcji widzenia tymi soczewkami. Wymagają one prawidłowej orientacji, więc muszą zostać nałożone na oko w prawidłowy sposób. Jeżeli nie jest ona prawidłowo dopasowana, ani założona, to będzie ona spadać, co dzieje się również z ostrością naszego wzroku.

Niewątpliwym jest, że wszelkie soczewki, czy te standardowe czy toryczne, są dla nas niezwykłym udogodnieniem i w wielu przypadkach ratunkiem. Ważnym jest, aby do 20 roku życia robić wszystko, by ta wada się nie pogłębiała. Okulary i soczewki nam w tym pomogą, jednak przed ich kupnem, należy skonsultować się z lekarzem okulistą i przebadać oczy, aby dobrać je w odpowiedni sposób, dla naszego wzroku.

Soczewki dla astygmatyków
Przewiń na górę