Wiele osób zastanawia się, jak często odrobaczać zwierzęta domowe. Najlepiej robić to co trzy, cztery miesiące. Maksymalna przerwa między kolejnymi odrobaczeniami powinna wynosić nie więcej niż 6 miesięcy. Czy dotyczy to również zwierząt, które w ogóle nie wychodzą z domu lub mieszkania np. kotów? W przypadku kotów niewychodzących schemat odrobaczania jest dokładnie taki sam, a przyczyna bardzo prosta. Jaja pasożytów można bez problemu przenieść na butach. Nie od dziś wiadomo, że koty chętnie bawią się obuwiem, liżą je, podgryzają.
Tabletki i krople odrobaczające dla kotów
W ten sposób łatwo mogą zarazić się jajami pasożytów. Jest mnóstwo przypadków tasiemczycy czy glistnicy u kotów, które nigdy nie opuszczały domu lub mieszkania. Dlatego należy dbać o regularne odrobaczanie swoich populi. Tym bardziej, że glisty kocie mogą być także niebezpieczne dla człowieka. Możliwe jest zarażenie się pasożytami od zwierząt. Co prawda, zdarza się to rzadko i głównie u osób z osłabioną odpornością, ale mimo wszystko zdarza się. Jeśli dodatkowo ze zwierzęciem często bawią się dzieci, to tym bardziej należy regularnie odrobaczać kota czy psa. Takie tanie odrobaczanie kota można nabyć w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Aktualnie istnieje całe mnóstwo preparatów odrobaczających. W sklepach zoologicznych najczęściej dostępne są tabletki z prazykwantelem oraz febantelem. W gabinetach częściej możemy znaleźć leki o szerszym spektrum działania np. tabletki, które łączą fenbendazol z prazykwantelem. Istnieją także pasty odrobaczające dla kociąt, które nie mogą jeszcze przyjmować tabletek. Jest to fenbendazol w paście lub prazykwantel. Można także odrobaczyć kota przy pomocy kropli, które wylewa się na grzbiet zwierzęcia. Trzeba jednak pamiętać, by krople wylać na skórę po odgarnięciu sierści, bo w przeciwnym razie nie będą w stanie przeniknąć przez okrywę włosową. Substancją czynną w takich kroplach może być np. selamektyna, która zadziała także na kleszcze, pchły oraz świerzba usznego częstego u kociąt.
W kroplach o jeszcze szerszym spektrum działania znajduje się imidakloprid i inne dodatkowe substancje, które działają na pasożyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. Najważniejsze jest to, by pamiętać o regularnym odrobaczaniu i najlepiej za każdym razem zmieniać substancję czynną. Nie ma takiej substancji, która zadziała na wszystkie pasożyty i właśnie dlatego warto co kilka miesięcy podawać inne preparaty, by dokładnie odrobaczyć zwierzę i mieć pewność, że w przewodzie pokarmowym nie został jakikolwiek gatunek pasożyta.