Stacja chemiczna do domowego basenu

Posiadając własny basen, trzeba przygotować się na zadbanie o to, aby utrzymać w nim odpowiednią jakość wody. Można robić to ręcznie lub użyć specjalnej stacji dozującej. To drugie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Nie wymaga regularnego odmierzania substancji chemicznych, a także nie ogranicza możliwości użytkowania basenu w sezonie. Urządzenia takie są obowiązkowe w każdej publicznej pływalni, a także obiektach hotelowych. Wszystko ze względu na dużą dokładność pomiarów, która bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników.

Zalety stacji chemicznej

stacja dozowania chemiiNa rynku działa wiele firm zajmujących się produkcją instalacji basenowych oraz substancji chemicznych, które przeznaczone są do poprawiania jakości wody w przydomowych zbiornikach kąpielowych. To, jaka stacja dozowania chemii sprawdzi się w konkretnym basenie, zależy od jego właściciela. Może się okazać, że woli on samodzielne, ręczne uzdatnianie za pomocą tabletek chlorowych i płynów. Jest to jednak coraz rzadziej spotykany wybór, ponieważ wymaga regularności, a także przez krótki okres po chlorowaniu, nie należy się w basenie kąpać. Stacje dozowania są niemałym jednorazowym wydatkiem, jednak na dłuższą metę przynoszą oszczędności związane z mniejszym zużyciem środków chemicznych, których stężenie jest utrzymywane na stałym poziomie. Wpływa to także na możliwość nieprzerwanego użytkowania zbiornika przez cały sezon. Dzięki dużej dokładności pomiarów związanych z jakością wody, użytkowanie stacji jest też o wiele bezpieczniejsze dla zdrowia osób, które się kąpią. Odpowiednie stężenie wybranych substancji uzdatniających uniemożliwia bowiem rozwój mikroorganizmów i glonów, które mogłyby prowadzić do zagrożenia zdrowia użytkowników. Stacja dozowania pozwala też na zapis informacji i ciągłą, bardzo dokładną kontrolę. Jedyne, o co należy zadbać po jej zainstalowaniu, to wymiana zbiorników z płynami, gdy te są puste, oraz przeglądy aparatury przed rozpoczęciem sezonu letniego, dzięki czemu można będzie uniknąć awarii.

Wykorzystanie do utrzymania jakości wody w basenie na odpowiednim poziomie, coraz częściej wybiera się stacje chemiczne. Stanowią one część instalacji basenowej, są też obowiązkowym wyposażeniem publicznych pływalni. Charakteryzują się bardzo dużą precyzją pomiaru, która pozwala utrzymać stałe stężenie środków uzdatniających w zbiorniku. Zapobiega to rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, jest więc o wiele bezpieczniejsze niż ręczne dodawanie substancji. Stacja taka wymaga jedynie regularnej wymiany płynów w zbiornikach, gdy te będą już puste, a także przeglądów.

Stacja chemiczna do domowego basenu
Przewiń na górę