Stosowanie poduszki antyrefluksowej w łóżku dziecka

Dość częstym wyposażeniem łóżeczka niemowlaka jest specjalna, nieco pochyła poduszka potocznie nazywana klinem. Przydaje się ona w wielu sytuacjach, a zwłaszcza wtedy kiedy nasze dziecko często ulewa lub cierpi na refluks. Jest to specjalnie ukształtowana pianka poliuretanowa, która ma kształt płaskiego trójkąta. Wsuwa się ją pod materacyk dziecka. Dzięki temu następuje podniesienie przedniej części ciała dziecka o niewielki kąt względem podłoża.

Jakie zastosowanie ma poduszka antyrefluksowa?

poduszki antyrefluksowe dla niemowlątTaka poduszka różni się od zwykłej tym, że podnosi górne partie ciała niemowlaka, a nie tylko samą główkę. Często zwykłe poduszki powodują przybliżenie brody do klatki piersiowej. Nie jest to pożądany efekt zwłaszcza u tak małego dziecka jakim jest niemowlę. Czym jest choroba refluksowa? Dotyczy ona problemu kiedy pokarm cofa się niezauważalnie do przełyku, powodując tym samym zakwaszenie przedniej części układu pokarmowego dziecka. Jest to nieprzyjemne uczucie, które nazywa się chorobą refluksową. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ tylko on może zdiagnozować czy dziecko cierpi na tą chorobę. Nie u każdego dziecka cofanie pokarmu jest refluksem. Charakterystycznymi objawami jest niskie przybieranie na wadzę, trudności w oddychaniu lub mocne wyginanie ciała w łuk podczas snu. Poduszki antyrefluksowe dla niemowląt są jednym z najbardziej popularnych środków, które stosuje się doraźnie. Zastosowanie takiego klinu pod materacem dziecka ma pomóc w zmniejszeniu nasilenia dolegliwości. Uniesiona nieco wyżej głowa ułatwia pokarmowi spływanie do żołądka. Ciało dziecka jest uniesione bez obciążania szyi czy kręgosłupa. Jest to również bezpieczne rozwiązanie, ponieważ taka pozycja zapobiegnie przypadkowemu zadławieniu się cofaną treścią podczas, kiedy dziecko będzie spało. Poduszka taka jest wykonana z materiałów w całości antyalergicznych. Jest również pozbawiona wszelkich ostrych elementów. Łatwo ją utrzymać w czystości, ponieważ można ją prać w pralce zgodnie z zaleceniami producenta.

Warto wiedzieć, że poduszka antyrefluksowa jest tylko środkiem, który łagodzi przykre dolegliwości. Zastosowanie tylko i wyłącznie takiego klina nie rozwiąże problemu na długo. Choroba refluksowa u niemowlaków wymaga diagnostyki lekarskiej oraz specjalistycznego leczenia. Jednakże nie oznacza to, że taka poduszka jest nieprzydatna. Jeżeli zastosuje się odpowiednie leczenie i do niego dołoży się właśnie taki klin to może on pomóc złagodzić dolegliwości refluksowe u dziecka.

Stosowanie poduszki antyrefluksowej w łóżku dziecka
Przewiń na górę