Świetlówki do akwarium

Sposób, w jaki doświetlane jest akwarium, zależy od tego, co się w nim hoduje. Istnieją bowiem zbiorniki zamieszkiwane przez ryby oraz inne stworzenia wodne, jak też takie, w których spotkać można jedynie rośliny. Determinuje to, jakie urządzenia będą służyły do oświetlania, a także z jakim natężeniem światło ma padać do zbiornika. Najpopularniejszymi urządzeniami służącymi do tego celu są świetlówki. Są produkowane w wielu modelach różniących się wielkością, mocą, a także budową. Dlatego łatwo dostosować je do indywidualnych potrzeb akwarystów.

Świetlówki do każdego zbiornika

świetlówki do akwarium typu t8Wybór sposobu oświetlania zbiornika akwarystycznego jest jedną z najistotniejszą rzeczą w trakcie jego zakładania. Dlatego warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego, które pozwoli na prawidłowy rozwój zarówno fauny, jak i flory we wnętrzu. Bardzo popularne są świetlówki do akwarium typu t8, które stworzone są z myślą o zbiornikach symulujących środowisko tropikalne. Barwa światła łączy odpowiednią ilość promieniowania niebieskiego i czerwonego, co doskonale wpływa na prawidłowy wzrost roślin. Dodatkowo podkreśla ona wybarwienie ryb. Jest to pożądany efekt w przypadku gatunków wielobarwnych, które zamieszkują wody okołozwrotnikowe czy równikowe. Na tynku dostępne są również lampy led, zdobywające coraz większą popularność. Produkuje się nawet świetlówki wykorzystujące tę technologię. Sposób doświetlania ledami wybierany jest głównie ze względu na dwie jego zalety. Jest bardzo tani w eksploatacji, gdyż panele diodowe kosztują zazwyczaj kilkukrotnie mniej niż zestawy świetlówek tradycyjnych. Ich żywotność jest też o wiele większa. Określana jest nawet na kilka tysięcy godzin. Wynik ten jest niemal niemożliwy do osiągnięcia przez jakiekolwiek inne źródło światła. Ważne jest wykorzystywanie świetlówek lub diod o odpowiednim natężeniu światła, gdyż powinno być one dostarczane w ilości zapewniającej prawidłowy rozwój każdej z roślin znajdujących się w zbiorniku, a także zwierzętom. Jednocześnie nie można zapomnieć o miejscach, w których mogłyby się one schronić w cieniu.

Akwaria wymagają prawidłowego oświetlenia, gdyż gwarantuje ono poprawny rozwój zarówno flory, jak i fauny we wnętrzu zbiornika. Do akwariów imitujących warunki panujące w słodkich i słonych wodach tropikalnych, najczęściej używa się świetlówek typu t8. Za ich pomocą zapewnia się roślinom oraz koralowcom odpowiednią ilość światła niebieskiego i czerwonego. Podkreślają też one barwy zwierząt przebywających w zbiorniku. Bardzo istotny jest dobór mocy oświetlenia do wielkości akwarium.

Świetlówki do akwarium
Przewiń na górę