Każdy przyszły kierowca ma trzydzieści godzin na nauczenie się jeździć w stopniu pozwalającym mu na zaliczenie egzaminu państwowego. Z jednej strony jest to niewiele czasu, ale z drugiej wystarczająco dużo, aby zdążyć się nauczyć wszystkich podstawowych czynności. W razie konieczności, każdy uczestnik kursu może sobie dokupić dowolną ilość dodatkowych godzin jazd.
Jakiego pojazdu dotyczy kategoria B prawa jazdy?
Na ulicach spotkamy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, tiry z naczepami, czy motocykle. Każde z nich wymaga posiadania nieco odmiennych uprawnień, które dotyczą konkretnego rodzaju pojazdu. Najpopularniejsza jest kategoria B, ponieważ uprawnia właściciela prawa jazdy do prowadzenia samochodów osobowych. Jeżeli interesują nas szkolenia na prawo jazdy kategorii B – Kraków jest miastem, w którym znajdziemy nie jedną szkołę jazdy. Zgodnie z danymi gospodarczymi, w Krakowie działa ponad sto szkół nauki jazdy, więc przyszli kierowcy mają w czym wybierać. Szkolenia są podzielne na dwie części, z których pierwsza dotyczy teorii, a druga praktyki. Kurs się zaczyna od wykładów teoretycznych, na których kursanci poznają przepisy kodeksu ruchu drogowego i omawiają od strony technicznej typowe sytuacje drogowe, które mogą spotkać każdego kierowcę. Po zakończeniu części teoretycznej, kursanci przystępują do jazd z instruktorem, które zaczynają się zajęciami na placu manewrowym. W tym miejscu przyszły kierowca poznaje podstawowe umiejętności takie jak płynne ruszanie i zatrzymywanie się, zmienianie biegów, czy jazdę po łuku przodem i tyłem. Dla większości uczestników kursu te czynności nie sprawiają wiele kłopotu, więc też szybko wyjeżdżają na ulice Krakowa. To tu jest prawdziwa szkoła życia ulicznego, ponieważ w gąszczu samochodów niełatwo jest się poruszać nawet doświadczonemu kierowcy. W trakcie jazd kursant uczy się techniki parkowania przodem, tyłem i na tak zwaną „kopertę” oraz nabiera niezbędnego obycia z samochodem. Po skończonym kursie, następuje krótki test wewnętrzny, który jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu państwowego.
Dla większości uczestników kursu trzydzieści godzin jazd w zupełności wystarczy, żeby nauczyć się jeździć na tyle dobrze, aby zaliczyć egzamin w ciągu pierwszych kilku podejść. Samo zaliczenie egzaminu na prawo jazdy jest wynikiem wielu czynników, ale najważniejsze są umiejętności. Egzaminatorzy dokładnie sprawdzają wszystkie wymagane elementy, więc jeżeli choć jednego nie będzie umiał kursant, to istnieją spore szanse na egzamin poprawkowy.