Szybka analiza rzutu serca

 

Niejednokrotnie w szpitalach pojawiają się pacjenci w stanie krytycznym. W takiej sytuacji bardzo ważna jest szybka diagnostyka. Lekarze muszą przede wszystkim zadbać o zbadanie hemodynamiki serca, bo to od niej w głównej mierze zależy życie pacjenta – niezależnie od tego czy mamy do czynienia z pacjentem nagłym w czasie krwotoku, pacjentem onkologicznym, zawałowym, udarowym czy innym. Pomiar hemodynamiki serca musi być bardzo szybki, a to można uzyskać dzięki nowoczesnym technologiom, do których bez wątpienia zalicza się urządzenia pozwalające na wykonanie nieinwazyjnego rzutu serca.

Nieinwazyjne badanie objętości wyrzutowej serca

nieinwazyjny rzut sercaBrzmi tajemniczo, ale jest to tak naprawdę zapis wszystkich pomiarów sercowych wykonany w ciągu kilku sekund. Służą do tego kardiomonitory oparte na zaawansowanej technologii. Do ciała pacjenta podłącza się cztery elektrody, które tworzą kształt kwadratu wokół serca, a dokładniej wokół klatki piersiowej. Elektrody te odpowiedzialne są za zbieranie i przekierowywanie sygnałów z danymi na ekran monitora. Nie da się ukryć, że taki pomiar znacznie ułatwia sprawę, gdyż podłączanie pacjenta do zwykłego kardiomonitora starego typu zajmuje po prostu zbyt wiele czasu, a ten czas dla pacjenta może być bardzo cenny. Dzięki technologii jaką jest nieinwazyjny rzut serca lekarze będą mogli szybko podjąć decyzję odnośnie podania konkretnych leków czy płynów dożylnych. Monitor hemodynamiki mówi nam przede wszystkim o objętości wyrzutowej serca, która w skrócie określana jest jako SV. W niektórych stanach nagłych dochodzi do nagłego zmniejszenia tej objętości wyrzutowej. Nie trzeba być specjalistą, by domyślić się, że w takiej sytuacji krew nie dociera wystarczająco szybko do różnych narządów wewnętrznych, co może skończyć się tragicznie. Czasem konieczne jest szybkie podniesienie objętości wyrzutowej serca poprzez podanie płynów dożylnie. W przypadku krwotoków do jam ciała czy krwotoków wewnętrznych będzie to transfuzja krwi lub preparatów krwiopochodnych np. czerwonokrwinkowego, bogatopłytkowego i innych.

Jeśli nie doszło do krwotoku, to czasami wystarczy tylko podanie zwykłego płynu Ringera odpowiednio szybko dożylnie, by objętość wyrzutowa serca ustabilizowała się i wróciła do normy. Dlatego tak ważne jest, by na oddziałach SOR czy intensywnej terapii posiadać sprzęt, który pozwala na szybkie i bezinwazyjne przeanalizowanie rzutu serca wraz z wieloma innymi parametrami, które w tym samym czasie będą wyświetlane na ekranie kardiomonitora. Obecnie dostępność do takich urządzeń jest naprawdę duża.

 

Szybka analiza rzutu serca
Przewiń na górę