Terapia tlenem pod zwiększonym ciśnieniem

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszy się o zabiegach z wykorzystaniem tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Większość z nas sądzi, że nie potrzebujemy dodatkowej dawki tlenu, ponieważ nasze fizjologiczne oddychanie daje nam wystarczającą jego ilość. Niestety, zdarza się jednak, że z powodu różnych chorób poziom tlenu w naszym organizmie znacznie się zmniejsza, a w związku z tym obniża się parametr diagnostyczny określany jako saturacja. Wtedy należy szybko zacząć działać, aby nie ponieść konsekwencji zdrowotnych.

Jak wyglądają zabiegi w komorach hiperbarycznych?

tlenoterapia hiperbaryczna - warszawaW przypadku chorób układu oddechowego, czy układu krążenia, jeżeli leczenie farmakologiczne zostanie dobrze dobrane, większość pacjentów nie korzysta z alternatywnych metod, które mogą usprawnić proces zdrowienia. Z biegiem lat okazuje się jednak, że dawki leków trzeba zwiększać, co nie jest korzystne. Na szczęście obecnie mamy dostęp do naprawdę rozwiniętej technologii medycznej, która pozwala nam na regularne korzystanie z jej zdobyczy. Dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie zabiegu, jakim jest tlenoterapia hiperbaryczna – Warszawa jest miastem, w którym bez problemu uda nam się wykonać całą serię zabiegów. Te wykonywane są w specjalnych komorach hiperbarycznych, gdzie tlen podawany jest pod zwiększonym ciśnienie, co znacznie zwiększa wydajność całego procesu. Aby jeszcze więcej tlenu dostarczyć do naszych płuc, a następnie do naszego krążenia, podczas zabiegu wykorzystuje się również maseczkę tlenową. Warto wiedzieć jednak, że sam zabieg nie jest przeznaczony jedynie dla osób, które borykają się z chorobami układu krążenia, czy układu oddechowego, takimi jak POChP, astma oskrzelowa, czy mukowiscydoza, a także niewydolność krążenia, czy dusznica bolesna. Zabiegi takie przynoszą duże rezultaty również w przypadku osób chorych na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, anemię, czy też przy trudno gojących się ranach, takich jak owrzodzenia, czy odleżyny. Taka tlenoterapia obowiązkowo stosowana jest w przypadku osób po zatruciach czadem.

Sam zabieg przeprowadzany jest przez lekarza, dzięki czemu możemy mieć pewność, ze jesteśmy w dobrych rękach. Koszt tlenoterapii nie jest wysoki, co sprawia, że nasz domowy budżet nie odczuje zbytnio tego wydatku. Warto jednak wiedzieć, że niektóre osoby mogą skorzystać z częściowej refundacji zabiegów, jeśli mają odpowiednie wskazania. Warto jest porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym, gdyż być może uda nam się nieco zaoszczędzić. Myślę, ze warto jest korzystać z takich zabiegów.

Terapia tlenem pod zwiększonym ciśnieniem
Przewiń na górę