Usuwanie usterek w rurociągach

Mając do dyspozycji nowoczesne urządzenia jesteśmy zdolni wykonywać prace, które jeszcze kilka lat temu były jedynie w sferze marzeń. Postęp technologiczny umożliwia obecnie przeprowadzanie robót naprawczych zdalnie za pomocą kamer i robotów. Przykładem jest możliwość naprawy pękniętych linii przesyłowych bez wykonywania kosztownych i długotrwałych wykopów niszczących infrastrukturę naziemną.

Bezwykopowa naprawa rurociągów od wewnątrz

bezwykopowa naprawa rur w instalacjiZepsuty rurociąg podziemny to prawdziwa zmora zarówno dla ekip naprawczych jak i dla mieszkańców. Konieczność odkopania linii przesyłowej w miejscu awarii wiąże się bowiem z jej odkopaniem co generuje koszty i zabiera czas. Działanie w taki sposób jest bardzo uciążliwe i szkodliwe dla środowiska. Aby uniknąć konieczności takich działań opracowano systemy umożliwiające naprawę pękniętych rurociągów w sposób bezinwazyjny działając zdalnie wewnątrz rur. Taka bezwykopowa naprawa rur w instalacji może odbywać się na kilka sposobów z korzyścią dla wszystkich. Przedsiębiorstwa oferujące usunięcie awarii od wewnątrz rur oferują metodę punktową nazywaną również shortlining w przypadkach rozszczelnienia rur na złączach lub w przypadku miejscowych pęknięć powstających np. przez wrastające w rurociąg korzenie lub inne udary mechaniczne. Pierwszym etapem procesu naprawczego jest zlokalizowanie usterki za pomocą wprowadzonej kamery. Następnie zostaje przygotowany tzw. packer w postaci balona z umieszczoną na nim wykładziną nasączoną dokładnie żywicą. „Packer” zostaje wprowadzony do rurociągu w miejsce zlokalizowanego uszkodzenia i zostaje napompowany. Tym samym nasączona żywicą wykładzina zostaje dopchnięta i dokładnie dopasowana do kształtu rury zaklejając jednocześnie powstałe pęknięcie. Bywają przypadki zniszczenia instalacji na dłuższych odcinkach co wymaga zastosowania metody „rura w rurę”. Do istniejącego rurociągu wprowadza się odcinek nowych rur z PVC i umieszcza w miejscu zniszczonego odcinka. Jedyną wadą tej metody jest nieznaczne zmniejszenie prześwitu rurociągu. Bardzo ciekawą metodą możliwą do zastosowania zarówno w instalacjach poziomych jak i pionowych jest użycie śliskiej masy polimerowej w miejscu pęknięcia. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe przeprowadzane etapami.

Przedstawione rozwiązania naprawy instalacji opierają się na innowacyjnych na technologiach i  przynoszą pożądany efekt utrzymujący się przez długie lata. Dają one możliwość zaoszczędzenia cennego w takich wypadkach czasu i nie generują tak wysokich kosztów jak w przypadku konieczności wykonania wykopu. Aby zapoznać się ze szczegółami wykonywania prac naprawczych należy odwiedzić strony internetowe firm świadczących takie usługi.

Usuwanie usterek w rurociągach
Przewiń na górę