Wielorazowe pieluszki dla dzieci

Dużo mówi się o ekologicznym stylu życia. Z opowieści osób, które naprawdę żyją takim życiem, to znaczy starają się być w stu procentach przyjaźni dla środowiska, można wywnioskować, że nie jest to łatwe. O ile życie dorosłego może być pełne wyrzeczeń i rezygnacji z użytkowania pewnych rzeczy, tak przy dzieciach często nie jest to proste i przyjemne. Jak być ekologicznym, mając małe dzieci? Zadaję sobie to pytanie od wielu lat, ale w końcu udało mi się ogarnąć dość ekologiczne życie z dzieciakami.

Ekologiczne alternatywy dla pampersów

trwała ekologiczna pielucha wielorazowaGłównym odpadem przy pierwszych latach życia dziecka są oczywiście pampersy. Wiadomo, że nie obejdzie się bez nich. Przynajmniej w pierwszych dwóch latach życia są one niezbędne, więc nie ma mowy o całkowitej rezygnacji z nich. Warto w tym przypadku zastanowić się jednak, czy jest ekologiczna alternatywa dla nich. Z wielorazowym pieluchowaniem dzieci spotkałam się już parę lat temu, ale na początku podchodziłam do tego bardzo sceptycznie. Jak można intencjonalnie utrudniać sobie życie i nie wybrać prostszej i o wiele wygodniejszej drogi, jaką są jednorazowe pampersy. Czytając jednak o wielorazowym pieluchowaniu zaczęłam dostrzegać plusy. Przede wszystkim trwała ekologiczna pielucha wielorazowa to mniejszy wydatek, niż jednorazowe pampersy. W przeliczeniu rocznym jest to oszczędność kilkuset złotych, co robi ogromną różnicę, jeśli chodzi o komfort życia. Ekologiczne pieluchy wielorazowe składają się z zestawu otulaczy i wkładów. Wystarczy kupić kilka rozmiarów otulaczy i dużą ilość wkładów – i to tyle! Dzieci szybko wyrastają z najmniejszych rozmiarów pieluch, więc te można z łatwością sprzedać oraz kupić używane od innych mam. W ogóle wielorazowość pieluch ma też ten plus, że można całe zestawy, dopasowane do wieku, kupić od innej mamy, która swoją przygodę z pieluchowaniem ma już za sobą. Pieluchy z dobrego materiału są niesamowicie trwałe. Cały zestaw pieluch pierze się w pralce i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć nawet przy kilku dzieciach.

Jest kilka świetnych polskich marek, które oferują wielorazowe, ekologiczne pieluchy. Na szczęście temat ten jest popularyzowany i trafia do coraz większej części społeczeństwa, która spodziewa się dzieci i korzysta z pieluch. Zrozumiałe jest, że każdy w potrzebie wybierze prostszą i wygodniejszą opcję, która jest sprawdzona od lat, ale zachęcam do spróbowania wielorazowego pieluchowania, bo nie jest to tak straszne, na jakie wygląda oraz pomaga środowisku, nie powodując odpadów.

Wielorazowe pieluszki dla dzieci
Przewiń na górę