Więźba dachowa jako filar dachu

Dach to bardzo ważny element domu. Podczas budowy domu należy przemyśleć kwestie materiału, z którego będzie wykonany, kąta nachylenia oraz rodzaju więźby dachowej. Więźba dachowa to konstrukcja, która podtrzymuje dach, zatem musi być niezwykle solidna. Musi zostać wykonana z najlepszych materiałów i zamontowana w profesjonalny sposób.

Więźba dachowa z drewna

więźba dachowa - podkarpacieWraz z mężem zaczęliśmy budowę wymarzonego domu. Musieliśmy rozeznać się skąd powinno zamówić się poszczególne elementy konstrukcji i gdzie znajdziemy polecane firmy budowlane. Zależało nam na solidnych, sprawdzonych materiałach. Ostatnio znajomy korzystał z usług tartaku i polecił nam Zmówiona została przez nas więźba dachowa – podkarpacie to miejsce, gdzie można znaleźć bogatą ofertę tartaków. Więźba dachowa to niezwykle ważny element konstrukcyjny, ponieważ za sprawą tego stelażu, wszelkie obciążenia, które dotykają dach przenoszone są na konstrukcję ścian nośnych. Obciążenia działające na dach to np. zalegający śnieg, ciężar własny dachu czy silny wiatr. Więźba dachowa musi być wykonana niezwykle solidnie i z dobrej jakości drewna, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zawalenia się dachu. Dobrej jakości drewno to absolutna podstawa. Więźba dachowa może być wykonana np. z jodły, buku, świerku czy modrzewia. Ważne jest, aby drewno wykorzystywane przez tartak nie pochodziło z nielegalnej wycinki. Aby odpowiednio dobrać więźbę dachową należy rozpatrzeć kilka czynników tzn. należy wykonać obliczenia wytrzymałościowe, które uwzględniają wielkość domu, jego lokalizację i stopień narażenia na obciążenia, kąt nachylenia dachu, rozmieszczenie okien oraz materiał, z którego dach będzie wykonany. Na więźbie dachowej nie wolno oszczędzać, ponieważ dzięki niej dach przetrwa długie lata i nie dojdzie do zawalenia. Każdy chce się czuć bezpiecznie w swoim domu, zatem nie ma tu mowy o redukcji kosztów. Należy wybierać tylko najlepsze gatunki drzew i korzystać z usług doświadczonych cieśli. Dach to jeden z najważniejszych elementów domu, więc musi być wykonany solidnie, aby dobrze chronił dom. Więźba składa się z elementów takich jak krokwie, płatwie, murłaty, słupy, kleszcze, miecze, jętki oraz wiatrownice.

Drewno, z którego wykonuje się więźby dachowe musi być bardzo dobrej jakości i wytrzymałe. Takie drewno należy odpowiednio przygotować poprzez właściwe wysuszenie oraz impregnację. Jeśli chodzi o koszty takiej konstrukcji to zależą one od poziomu jej skomplikowania oraz od wielkości budynku, na którym ma się naleźć.

Więźba dachowa jako filar dachu
Przewiń na górę