Zapasowe klucze w dużych zakładach przemysłowych zazwyczaj przechowywane są w jednym miejscu, choć sama ich ilość wymaga dokładnego posortowania i pogrupowania. Najczęściej do przechowywania kluczy służą więc duże depozytory, umożliwiające nie tylko bezpieczne składowanie owych kluczy, ale również łatwe znalezienie właściwego klucza w razie potrzeby. Tak składowane są nie tylko zapasowe klucze do pomieszczeń, ale również te które służą do otwierania dróg ewakuacyjnych.
Depozytory na dużą ilość kluczy
Do przechowywania zwykłych kluczy i zapasowych sztuk w zupełności wystarczają najprostsze, aluminiowe depozytory które używane są na obiektach o każdym przeznaczeniu. Są to zazwyczaj niewielkie szafki, nie szersze i wyższe niż kartka w formacie A4, i zwykle mogą pomieścić nawet do pięćdziesięciu kluczy lub ich pęczków. W celu ułatwienia znalezienia właściwego klucza do pomieszczenia, haczyki do kluczy są numerowane lub podobnie oznakowane, a lista kluczy znajduje się niemal zawsze wewnątrz depozytora. Tego rodzaju depozytor jest bardzo prosty i tani, więc najczęściej jest dość niezauważalnym elementem wyposażenia, łatwym do wymiany czy zamiany na nowszy model w razie potrzeby, choć z racji przeznaczenia nie zużywa się niemal wcale przy normalnym użytkowaniu. Klucze dostępowe oraz te które służą do otwierania przejść ewakuacyjnych, natomiast, wymagają składowania w zabezpieczonym depozytorze. Przechowuje się je więc w depozytorach posiadających lepsze zabezpieczenia, zazwyczaj zamki dostępowe otwierane płaskimi kluczami, lub w rzadkich przypadkach mające zamki szyfrowe lub elektroniczne. Zwykłe depozytory mogą być umieszczane w biurach kierowników sekcji czy w dowolnym wygodnym miejscu na terenie pracy, aczkolwiek zabezpieczone odmiany niemal zawsze znajdują się w pomieszczeniach bezpieczeństwa, centrali monitorowania obiektu czy ochrony. Muszą być one bowiem pod stałym nadzorem, gdyż dostęp do nich mają wyłącznie osoby upoważnione.
Obydwa rodzaje depozytorów są sprzedawane w bardzo dużej ilości wariantów, różniących się zazwyczaj ilością haczyków lub separatorów do kluczy. Najmniejsze depozytory mogą służyć do składowania kilkunastu sztuk, a największe mają pojemność nawet powyżej stu kluczy, oznakowanych i posortowanych wedle uznania właściciela obiektu. Za najwygodniejsze uznawane są jednak standardowe depozytory na pięćdziesiąt kluczy, gdyż nie zajmują zbyt dużo miejsca i mogą być zamocowane niemal w dowolnym miejscu na ścianie, gdzie dostęp do nich będzie najłatwiejszy.