W roku 2010 profesor MacPherson pożyczył swojemu przyjacielowi okulary do wykonywania prac przy laserze. Przyjaciel profesora był daltonistą od urodzenia. Okazało się, że po założeniu pożyczonych okularów zaczął widzieć barwy całkowicie normalnie. Był to prawdziwy przełom w okulistyce. Daltoniści, którzy często od najmłodszych lat nie mogli widzieć normalnie barw i podejmować prac jako kierowcy, farmaceuci i wiele innych, nagle mogli normalnie widzieć kolory.
Zaburzenie widzenia barw a dobór okularów
Dzisiaj okulary sprzedawane są na całym świecie. Mimo tego, że nie należą one do najtańszych, to na pewno warto w nie zainwestować. Dzięki nim osoba z daltonizmem może widzieć wszystko w taki sposób jak człowiek, który nie choruje na daltonizm. A wcale nie jest to rzadka wada wzroku. Okazuje się, że aż 8% mężczyzn i 0,5% kobiet choruje na daltonizm. Zdecydowanie częściej jest to wada wrodzona. Oznacza to, że człowiek rodzi się już z daltonizmem. Oczywiście można też nabyć daltonizm np. po wypadku, kiedy dochodzi do uszkodzeń w obrębie narządu wzroku. Za widzenie barw odpowiadają specjalne komórki, które znajdują się w oku człowieka. Są to czopki. Mamy trzy rodzaje czopków, dzięki którym możliwe jest widzenie takich barw jak czerwony, zielony i niebieski. Człowiek widzi oczywiście mnóstwo innych kolorów, ale wynika to z tego, że barwy główne mogą ulegać mieszaniu. W daltonizmie najczęściej mamy do czynienia z dichromatyzmem. Oznacza to, że tylko jeden rodzaj czopków nie pracuje prawidłowo lub w ogóle go nie ma. Kiedyś uważano daltonizm za nierozróżnianie czerwonego i zielonego koloru. Dziś już wiadomo, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Jeśli chodzi o najlepsze okulary korygujące daltonizm, to z pewnością warto postawić na okulary Enchroma, które zostały zaprojektowane dokładnie w taki sposób, w jaki zrobił to profesor MacPherson dziesięć lat temu. Daltonizm jako choroba wrodzona dziedziczony jest na chromosomie płciowym X. Jest on sprzężony recesywnie, co oznacza, że nie każde dziecko, którego rodzic jest daltonistą, będzie chorowało na daltonizm.
Aby potwierdzić chorobę, jaką jest daltonizm, konieczna jest wizyta u okulisty. Testy są bardzo proste i najczęściej polegają na odczytywaniu liter i cyfr zbudowanych z kolorowych pól. Oczywiście konieczne jest też wykonanie podstawowego badania wzroku, aby stwierdzić, czy dodatkowo nie występują inne popularne wady. Wtedy konieczne jest zamówienie specjalistycznych okularów, które będą korygowały wady podstawowe, ale również chorobę, jaką jest daltonizm.