Praca w mieście różniła się od normalnych działań terenowych bardziej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać, i wymagała zgoła odmiennego wyposażenia. Na pierwszy ogień zazwyczaj szło obuwie, gdyż standardowe ciężkie buty, które doskonale nadawały się do długich marszy na przełaj w mieście były zwyczajnie niewygodne i traciły większość swoich zalet. Przede wszystkim, w terenie zurbanizowanym wymagana była mobilność, którą terenowe buty ograniczały bo były zwyczajnie za ciężkie.
Lekkie obuwie taktyczne do pracy
Wybór obuwia do miasta był stosunkowo prosty, gdyż dostępne modele różniły się od siebie głównie wyglądem, jednak funkcjonalność posiadały bardzo podobną. Przede wszystkim, pierwszym wyborem były wodoodporne, solidne buty taktyczne które były na tyle lekkie, by bez przeszkód móc poruszać się po asfalcie czy chodnikach i nie męczyć się przy tym nadmiernie. Większość modeli posiadała membrany przepuszczające powietrze, o wiele bardziej dopasowane do tego rodzaju działań niż egzemplarze widywane w obuwiu terenowym, w którym można było dosłownie usmażyć nogi, zwłaszcza latem. Kwestia wzmocnienia butów została łatwo rozwiązana przez większość producentów, bo zamiast stalowych wkładek, dodających dość dużo wagi butom, stosowali skorupy z mocnego tworzywa sztucznego, tak samo dobrze chroniące nogi przed obrażeniami, a jednocześnie o wiele lżejsze i wygodniejsze. Być może miały one mniejszą wytrzymałość, jak koledzy nieraz wskazywali, aczkolwiek były przeznaczone do chronienia przed innym rodzajem kontuzji niż egzemplarze terenowe. Jednak główną różnicą między obydwoma rodzajami obuwia była ich konstrukcja. Miejskie obuwie często wzorowane było na wielu popularnych odmianach butów sportowych, więc posiadało o wiele cieńszą podeszwę niż odmiana terenowa. Również wkładki do butów, dodawane firmowo były o wiele wygodniejsze i bardziej miękkie, a jednocześnie nie miały tendencji do nagrzewania nóg w taki sposób jak grubsza odmiana, przeznaczona do obuwia terenowego.
Mimo cieńszej podeszwy, buty te były wyprofilowane w taki sposób, by bez trudu utrzymywać przyczepność na mokrej nawierzchni, czy niepewnym podłożu, więc pozwalały na działanie niemal w każdych warunkach. Miejskie obuwie taktyczne było używane szeroko przez kolegów z policji i służb ochrony, więc nie było żadnego problemu z jego dostępnością, choć oczywiście modele od znanych i sprawdzonych producentów spisywały się podczas pracy o wiele lepiej, i często nie były zbyt wygórowane, jeśli chodziło o ich cenę.