Zasady dotyczące legalizacji zbiorników LPG

Samochody zasilane gazem LPG podlegają trochę innym zasadom, jeśli chodzi o ich użytkowanie i przeglądy techniczne, aniżeli samochody z silnikiem zasilanym tylko benzyną. Ważne informacje to przede wszystkim te dotyczące się konieczności przeprowadzenia legalizacji butli, którą przewozi się w samochodzie na gaz. Nowa butla przeznaczona jest do użytkowania przez okres dziesięciu lat i na tyle też wystawiona jest dla niej oryginalna homologacja. Po tym okresie trzeba ją przedłużyć.

Gdzie wykonuje się legalizację zbiornika w samochodzie?

legalizacja butli lpg - tarnówW każdym samochodzie z zamontowaną instalacją gazową znajduje się duży czarny zbiornik, do którego gaz się tankuje. Zbiornik ten najczęściej umieszcza się w kole zapasowym, a jego idealne dopasowanie możliwe jest dlatego, że jego kształt jest taki sam jak kształt koła zapasowego. Zbiornik w trakcie montażu ma nadane świadectwo homologacji. Informacja o tym umieszczona jest na tabliczce znamionowej zamontowanej do zbiornika. Zawsze jest tak, że nowa butla otrzymuje homologację na okres dziesięciu lat. Potem trzeba taką homologację wykonać ponownie. To nic innego jak legalizacja butli LPG – Tarnów to miasto, w którym znajduje się zakład posiadający do tego odpowiednie uprawnienia. Bo legalizacją butli zajmują się tylko określone warsztaty, które mają zgodę z odpowiedniego urzędu dozoru technicznego. Trzeba tylko wiedzieć, że okres na jaki butla zostanie zalegalizowana jest jedną wielką niewiadomą. Zależy to tylko i wyłącznie od jej stanu technicznego i od sprawdzającego ten stan techniczny inspektora. Maksymalny okres legalizacji używanego zbiornika to i tak dziesięć lat, ponieważ butla od nowości może być używana maksymalnie przez dwadzieścia lat. Natomiast wszystko zależeć będzie od jej stanu technicznego. Warto też pamiętać o tym, że butla LPG w samochodzie podlega legalizacji każdorazowo po sprowadzeniu samochodu z instalacją z zagranicy albo po kolizji czy po wypadku. Trzeba wówczas przeprowadzić legalizację bez względu na to, co jest napisane na tabliczce znamionowej.

Jeśli nie chce się przechodzić ponownej legalizacji to można po prostu kupić zupełnie nowy zbiornik. Wtedy ma się pewność, że jego ważność będzie wynosić dziesięć lat. Koszt zakupu nowego zbiornika wynosi około osiemset złotych, a koszt legalizacji około dwustu do trzystu złotych. Może się jednak okazać, że homologacja wystawiona zostanie na dwa lata. Wtedy o wiele bardziej opłaca się zainwestować w zupełnie nową butlę do samochodu. Trzeba to zrobić, bo tylko z zalegalizowaną butlą można jeździć autem na LPG.

Zasady dotyczące legalizacji zbiorników LPG
Przewiń na górę