Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Jednak botoks to zabieg, który znany jest już od wielu lat i nadal wchodzi do kanonu najbardziej popularnych z zakresu medycyny estetycznej. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest sam botoks, o którym tyle się mówi. Uważany jest za eliksir młodości dla skóry. Pierwszym słowem, które trafnie określa botoks jest wypełniacz.

Jad kiełbasiany jako komponenta botoksu

botoksLek ten jest wypełniaczem, czyli szybko pozwala pozbyć się zmarszczek – zwłaszcza tych na twarzy, dekolcie itd. Warto jednak wiedzieć, na czym tak naprawdę polega spektakularne działanie botoksu. Otóż tym mianem określa się substancję, która powstaje na bazie jadu kiełbasianego. Brzmi złowieszczo? Rzeczywiście jad kiełbasiany to jedna z najsilniejszych neurotoksyn. Jednak w odpowiednio dobranych dawkach jad kiełbasiany nie jest w stanie nam zaszkodzić – zwłaszcza jeśli wprowadza się go w okolice zmarszczek. Wtedy skóra napina się, a zmarszczki znikają. Na jakiej zasadzie dochodzi do znikania zmarszczek? Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej wiotka. To właśnie wtedy powstają w niej wgłębienia, czyli zmarszczki. Aby napiąć skórę, konieczne jest zadziałanie w obrębie płytki nerwowo-skórnej. Kiedy dochodzi do wstrzyknięcia toksyny botulinowej, mięsień, nad którym znajduje się skóra ze zmarszczkami, ulega napięciu. Po prostu dochodzi do jego paraliżu. I tu trzeba od razu wspomnieć, że działanie botoksu nie jest na zawsze. Okazuje się, że toksyna jadu kiełbasianego po pewnym czasie po prostu przestaje działać. Połączenia nerwowo-skórne i skórno-mięśniowe zaczynają się rozluźniać. Mięsień, który porusza danym fragmentem skóry również rozluźnia się i nie jest sparaliżowany. Wtedy skóra znowu wiotczeje i dochodzi do powstania zmarszczek. Dlatego botoks jest zabiegiem, który musi być regularnie powtarzany. Zazwyczaj zabieg powtarza się raz – dwa razy w roku, chociaż to zależy już od tego jak zadbana jest skóra i jak głębokie były zmarszczki. Jest to więc kwestia bardzo indywidualna. Jak widać, toksyna botulinowa ma działanie nie tylko toksyczne, ale w odpowiednich dawkach działa również terapeutycznie. I właśnie takie dawki stosowane są w medycynie estetycznej.

Botoks służy nie tylko do wygładzania zmarszczek, ale również stosowany jest w leczeniu nadpotliwości. Choroby, które charakteryzują się nieprawidłowym napięciem mięśniowym, również mogą być leczone właśnie przy pomocy botoksu. Najbardziej podatne na działanie botoksu miejsca to okolice brwi, oczu oraz czoło. Dzięki niemu można idealnie zredukować zmarszczki na twarzy.

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej
Przewiń na górę