Zjawisko kompensacji mocy biernej

Największym problemem ludzkości w dwudziestym pierwszym wieku jest kwestia produkcji energii. Wiele dróg za pomocą których można ją pozyskać nazywane jest źródłami energii nieodnawialnej. Coraz częściej są zatem wykorzystywane odnawialne źródła energii. Rozważając problemy energetyczne z jakimi borykają się ludzie, warto również zwrócić uwagę na problem potencjalnym strat wartości przesyłanej energii w skutek wielokilometrowych linii na przykład wysokiego napięcia. Jednak aby wszystko działało tak jak powinno, musi panować odpowiednia równowaga pomiędzy stratami oraz mocą energetyczną. 

Na czym polega wykorzystywanie mocy biernej?

kompensacja mocy biernejJednym z pojęć jakie warto poznać rozważając na temat problemów energetycznych jest pojęcie mocy biernej. Kompensacja mocy biernej jest to w najprostszym tego słowa znaczeniu zastosowanie urządzeń takich, aby zmniejszały one emitowanie mocy biernej. Cechą charakteryzującą obieg prądu w obwodzie jest posiadanie trzech rodzai mocy: czynnej, biernej i pozornej. Ta pierwsza zamieniana jest na pracę użytkową. Jeśli chodzi o moc bierną to jej miejsce znajduje się pomiędzy źródłem a odbiornikiem energii, natomiast moc pozorna to geometryczna suma mocy czynnej i biernej. Zajmijmy się jednak aspektem mocy biernej. Energia bierna może być pobierana jako moc indukcyjna, która może się łączyć z silnikami i piecami. Może być również oddawana, czyli pojemnościowa, a ten tym energii biernej pojawia się przy długich odcinkach kabli znajdujących się pod napięciem oraz kondensatorach. Aby zrozumieć istotę i cel istnienia mocy biernej, warto zadać sobie pytanie do czego i czy jest ona nam na prawdę potrzebna? Faktem jest iż w przypadku obu rodzai mocy biernej powstają straty cieplne i zmniejsza się sprawność linii transformatorowych i kablowych. Jeśli jednak chodzi o dostawców, to zarabiają oni głównie na tym, że są w stanie dostarczać jak największą ilość energii czynnej przy minimalizowaniu tych strat. Zadaniem kompensacji mocy biernej jest zmniejszenie współczynnika mocy.

W efekcie daje to pozytywne efekty pod postacią wydłużenia trwałości kabli oraz innych urządzeń, które zasilają instalacje zasilające. Kolejnym plusem dla producentów prądu, a minusem dla jego odbiorców jest zwiększanie rachunków za energię elektryczną. Przy dużej ilości wytwarzanej mocy biernej będą one o wiele wyższe. Jeśli określony współczynnik mocy biernej, zostanie przekroczony przez odbiorcę, to producent i jednocześnie operator nalicza dodatkowe opłaty, których uniknąć można stosując urządzenia kompensacyjne. 

Zjawisko kompensacji mocy biernej
Przewiń na górę